Hambakahjustuste tüübid ja sümptomid
Hambakahjustuste tüübid ja sümptomid
Kaaries – „hambaauk“
Hamba kõvakudede hävimine, mis tekib hammaste pinnal elavate bakterite ainevahetuse tagajärjel. Hambakatu bakterid toituvad söögis sisalduvast suhkrust. Bakterite toimel lahustub suhkur hapeteks, mis tungivad hambavaaba ehk emaili kaltsiumfosfaadi kristallide imeväikestesse vahedesse. Selle tagajärjeks on kristallide osaline või täielik lahustumine. Aja jooksul kujuneb välja kliiniline karioosne kahjustus ehk hambaauk.
Sümptomid: tundlikkus külmale ja magusale.
Mõraga hammas, hamba murd
Sümptomid: valuline reaktsioon külmale, survele (näiteks mälumisel, hammaste tugeval kokkusurumisel), sümptomid võivad varieeruda kergest ebamugavustundest tugeva valuni.
Paljastunud hambakaelad
Sümptomid: terav, järsk, lühikest aega kestev valu.
Murdunud täidis
Sümptomid: valuline reaktsioon kuumale, külmale ja survele.
Valu peale uue täidise asetamist
Kui hambaauk on väga sügav ja ulatuslik, võib peale täidise asetamist tekkida hambal mõningane tundlikkus.
Sümptomid: lühikest aega kestev keskmise tugevusega valu, tundlikkus kuumale, külmale ja survele.
Pulpiit
Sümptomid: spontaanselt tekkiv vahelduv või püsiv valu. Tugev valuline reaktsioon külmale või kuumale. Valu kestab ka peale ärriti (külma, kuuma) eemaldamist.
Periodontiit
Periodontiit ehk hambajuurealune põletik tekib siis, kui hambanärvi põletik ehk pulpiit on jäänud ravimata. Bakteriaalne nakkus levib juurealusesse luukoesse, põhjustades valusid ja paistetust.
Igemepõletik
Igemepõletik ehk gingiviit on pöörduva iseloomuga ja sõltub otseselt suuhügieenist. Hambakatu bakterid ärritavad hammastele kogunedes igemeid ja põhjustavad põletikku, punetust, kihelust ja valu.