Hammaste eemaldamine
Hammaste eemaldamine
On mitmeid põhjuseid (kirurgilised, ortodontilised jne), mille tõttu tuleb hammas eemaldada. Hamba eemaldamise protseduur toimub tavaliselt lokaalse anesteesiaga ja ei ole valulik.
Vältimaks hilisemaid probleeme, peaks patsient enne hamba eemaldamist informeerima arsti oma haigustest, tarvitatavatest ravimitest, allergia esinemisest antibiootikumide või süstelahuste suhtes.
Kirurgiline protseduur
Hammaste eemaldamiseks kasutatav meetod sõltub mitmetest faktoritest:
- hammaste asend,
- hambajuurte pikkus ja kuju,
- ümbritseva luukoe paksus.
Kui hambad on täielikult lõikunud, saab nad ükshaaval eemaldada vastavate instrumentide abil. Pärast hamba eemaldamist võidakse ige paari piste abil kokku õmmelda, et kudesid koos hoida ja kiirendada paranemist. Niidid kas lagunevad aja jooksul või eemaldab need hiljem kirurg.
Anesteesia
Kaasaegne anesteesia võimaldab läbi viia väga keerukaid operatsioone, ilma et patsient tunneks vähimatki valu või ebamugavust. Operatsiooni käigus võib vaja minna üht või mitut võimalust järgmistest anesteesia tüüpidest:
- lokaalne anesteesia, mis tuimestab vaid opereeritava ala,
- naerugaas (lämmastikoksiid) patsiendi lõdvestamiseks,
- veenisisene süst rahustamiseks,
- üldanesteesia, mis paneb patsiendi magama.
Sobiva anesteesia liigi valib kirurg, viimased kolm koos anestesioloogiga.
Anesteesia kadudes võib haava piirkonnas olla tunda hellust või valu, mille leevendamiseks saab kasutada apteegist saadaolevaid retseptivabu valuvaigisteid (nt. Ibuprofeen).