Võimalikud riskid ja komplikatsioonid
Võimalikud riskid ja komplikatsioonid
Hammaste eemaldamine on levinud protseduur, mis harva (kui üldse) põhjustab tõsiseid komplikatsioone.
Nagu iga kirurgilise protseduuri korral, tasub siiski arvestada võimalike komplikatsioonidega ning neist enne operatsiooniga nõustumist kirurgiga rääkida.
Võimalikud komplikatsioonid
- Infektsioon. Alati, kui kudesid vigastatakse, on võimalus hilisemaks infektsiooni tekkeks. Iga infektsiooni tasub võtta tõsiselt ning sellest kirurgile teatada, et ta saaks välja kirjutada sobivad antibiootikumid. Infektsioonist annavad märku palavik, turse, jätkuvalt halb maitse suus ning mäda teke.
- Vigastus. Võivad tekkida kõrvalhammaste täidiste, hammaste enda või ümbritseva luukoe kahjustused.
- Kuiv hambaalveool. Seda mõistet kasutatakse kirjeldamaks olukorda, mis areneb tühjas hambaalveoolis välja normaalse verehüübe häirimisel. Kui mingil põhjusel (näiteks suitsetamine või toidu närimine) ei saa alveoolis tekkida korralik verehüüve, jääb alveool kuivaks ja paraneb tunduvalt aeglasemalt, mis võib olla küllaltki valus, kuna luu on paljastatult õhu, toidu ja vedelike käes. Kui paari operatsioonijärgse päeva jooksul ilmneb selline valu, tuleb koheselt pöörduda kirurgi poole.
- Tuimus. Mõnikord paiknevad suu peamised närvid tarkusehammastele väga lähedal, mistõttu operatsiooni käigus neid ärritatakse. Selle tagajärjel võib tekkida paresteesia või anesteesia – antud närvi poolt „teenindatavas” piirkonnas tekib kas osaline või täielik tuimus. Sõltuvalt närvi funktsioonist võivad olla tuimad või veidi kipitavad kas huuled, keel, põsed, lõug, igemed või hambad. Tavaliselt on tuimus vaid ajutine, kuid võib harvadel juhtudel kesta ka pikemat aega.
- Juure killud. Vahetevahel on juured eriti haprad, ning juurest võib murduda operatsiooni käigus väike tükike. Enamasti see eemaldatakse alveooli lõpliku ülevaatuse käigus ja harilikult häirib patsienti hoopis alveooli serv. Kuid kui tunnete, et tükike liigub, siis pöörduge kindlasti oma hambaarsti poole.
- Lõualiigese valu või ebanormaalne funktsioneerimine on tarkusehammaste eemaldamisel harvad tagajärjed, kuid nende ilmnemisel tuleb probleemi kindlasti ravida.
Veel mõned juhised
Ärge häirige | Vältige ravitud piirkonna häirimist. Ärge katsuge seda oma keelega, hõõruge seda või mäluge selle piirkonnaga. Vähene veritsus on loomulik. Kui siiski peaks tekkima tugev veritsus, suruge piirkonnale 20-30 minuti vältel niiske marlitampooniga. Kui verejooks jätkub, helistage meie kabinetti. |
Jää | Oma protseduuri päeval hoidke turse vähendamiseks mitme tunni jooksul lõual jääkotti (20 minutit peal, 20 ilma). Kui turse püsib või muutub kõvaks, hellaks ja katsumisel kuumaks, helistage meie kabinetti, sest see võib viidata infektsioonile. |
Loputus | Võite loputada sooja soolalahusega alates 3. tunnist peale protseduuri. |
Pehmed toidud | Vältige söömist või joomist, kuni tuimestus on kadunud. Seejärel tuleks süüa külmi, pehmeid, toitvaid toite, kuni saate ilma raskusteta mäluda. Sobivad mahlad, piim, juurviljapüreed, külmad püreesupid, želeed, jäätis, jogurt ja õunamehu. Ärge kasutage vedelike joomiseks kõrt, kuna imemine võib mõjutada ravitud piirkonda. |